Kauçuk Kneader Besleme & Katkı Hazırlama
Proje Tarihi
Haziran 2017
Lokasyon
Kocaeli / Türkiye
İş Kapsamı
Mühendislik, Mekanik, Otomasyon, Montaj
Sektör
Kauçuk - Kablo

Bu proje, kauçuk ve elastomer compound üretme teknolojilerine sahip olan sektöründe lider bir kablo firmasının otomatik harman hazırlama ve kneader besleme sistemine ait bir projedir. Bigbag ile temin edilen karbon siyahı ve 7 farklı toz malzeme ile 3 farklı yağın çeşitli miktarlarda dozajlanması ile elde edilen reçeteler, yarı otomatik mikro dozaj sistemi ile tartılıp barkodlanan katkılar ile birlikte kneadera gönderilerek operasyon tamamlanır. Scada ekranından seçilen reçetelere göre otomatik harman hazırlamaya başlayan sistemim, reçete içerisinde olan malzemeleri bigbag boşaltma üniteleri yardımıyla bir tartım kefesine besler. Yağlar ise IBC ve yağ tanklarından reçeteye uygun miktarlarda ayrı bir tartım kefesinde toplanır. Hazırlanan sıvı ve toz grupları otomatik olarak kneadera beslenir.
Aynı reçetede yer alan mikro katkılar ise mikro katkı besleme sisteminde daha önceden hazırlanarak barkodlanır. Mikro katkı sistemi ekranında seçilen reçeteye göre operatör hangi malzemeyi alması gerektiğini o malzemenin üzerinde yanan lambadan anlayarak hareketli karuzeli o katkının önüne getirir. Operatörün yanlış malzeme almaması için katkı haznelerinin kapaklarında manyetik kilit bulunmaktadır. Operatör istese de farklı bir malzemenin kapağını açamaz. Doğru malzemeyi doğru ağırlık ve toleranslar içerisinde karuzel üzerinde olan tartım ünitesinde tartıp onay verdikten sonra diğer malzemelere geçerek reçeteyi tamamlar. Tamamlanan reçete sonrasından katkılar barkodlanır. 
Barkodlanan katkılar kneader önüne konumlandırılmış hareketli bantlı konveyör sayesinde operatör onayı ile barkod okutularak knedera gönderilir.

Sistem PLC kontrollü bir SCADA sistemi üzerinden tam otomatik çalışmaktadır. Scada ekranından seçilen reçeteler uygun şartlarda hem toz hem sıvı gruplarının dozajı ve tartımı sonrası kneader’a gönderilir. Ayrı bir grupta hazırlanan mikro katkılar toz ve sıvı gruplarının ardından kneader’a beslenerek reçete tamamlanır.

SEKTÖRDE ÖNCÜ
FİRMAYIZ
2002’den beri önceliğimiz
Memnuniyetimiz
18 Yıllık güveniniz için teşekkürler.
Bu Projede Kullanılan
Sistemler
Dozaj Sistemi
Dozajlama & Tartım
Hammadde Tartımı
Reçete Hazırlama
Katkı & Mikro Dozaj
Bigbag Boşaltma
Bigbag & Torba
Modüler tasarım
Toz kaçaksız
Akışkanlaştırma
Proses Otomasyonu
Proses Otomasyonu
HMI & SCADA
Proses Otomasyonu
Katkı Besleme
Dozajlama & Tartım
Tam Otomatik
Yarı Otomatik
Manuel Tartılı