Sülfat & Soda Silo ve Taşıma Sistemi
Proje Tarihi
Ocak 2019
Lokasyon
Adana / Türkiye
İş Kapsamı
Mühendislik, Mekanik, Otomasyon, Montaj
Sektör
Deterjan

Bu proje, toz deterjan üretimi yapan bir fabrikanın SÜLFAT ve SODA stoklama ve pnömatik taşıma sistemine ait bir projedir. Malzemeler hem bigbag hem de silobas ile temin edilmektedir. Bigbag ile gelen malzemeler, temin edilen bigbag ölçülerine göre özel tasarlanmış bigbag boşaltma üniteleri yardımıyla yoğun faz taşıma sistemi ile silolara gönderilmektedir. Temin edilen malzemeleri stoklamak için 150 ton kapasiteli 3 adet tartılı silodan ikisi sülfat, biri soda için kullanılmaktadır. Silobas ile gelen malzemeler, ilgili silonun silo dolum hattına bağlantı yaparak transfer sağlanmaktadır. Burada doğru malzemelerin doğru siloya aktarılması için operatör ve scada kontrollü transfer sağlanmaktadır.

Silo içerisindeki soda veya sülfat seviyesi hem silo üzerinde olan seviye sensörleriyle hem de her bir silonun kendine ait tartım grubu ile ölçülmektedir. Ölçülen bu değerler SCADA üzerinden ve her silo üzerinde bulunan dijital göstergelerden de görülebilmektedir. Kullanım miktarına bağlı olarak günlük silolardan talep geldikçe silolardan malzeme transferi sağlanmaktadır. Bu esnada hem bölgenin nem durumu hem de diğer şartlar düşünüldüğünde akış ile ilgili olası problemler; DÜZLEM Proses Akışkan Koni ekipmanı ile engellenmektedir.

Malzeme akışı sağlandıktan sonra yoğun faz taşıma sistemi ile 5 adet sülfat günlük silosuna ve 3 adet soda günlük silosuna taşıma yapılmaktadır. 65 metre taşıma mesafesi olan sistem; sülfat için 36 ton/saat; soda için 28 ton/saat kapasitede çalışarak fabrikanın günlük 800 ton sülfat ; 600 ton soda ihtiyacını karşılamaktadır. Sistem PLC kontrollü bir SCADA sistemi üzerinden tam otomatik çalışmaktadır. Operatör malzeme istediği soda ve sülfat silolarının seçimini Scada ekranında yapar. Bu seçime göre günlük silolar üzerinde olan seviye sönsörlerinden alınan bilgiyle boş olan silolara otomatik besleme gerçekleşir. Bu transfer için geçen süre ve saatlik kapasite ekranda görülmektedir. Ekranında aynı zamanda belirlenen şartlarda manuel olarak transport işlemleri, günlük silolara bigbag dolum işlemleri, silobas dolum kontrolü v.s gibi bazı işlemler de gerçekleştirilebilmektedir. 

SEKTÖRDE ÖNCÜ
FİRMAYIZ
2002’den beri önceliğimiz
Memnuniyetimiz
18 Yıllık güveniniz için teşekkürler.
Bu Projede Kullanılan
Sistemler
Yoğun Faz Taşıma
Pnömatik Taşıma
Yüksek kapasite
Uzun mesafe
Düşük hız & basınç
Silolar
Silo & Sıvı Tankı
AISI & Karbon Çelik
Monolitik & Modüler
Etekli & Boru Ayaklı
Bigbag Boşaltma
Bigbag & Torba
Modüler tasarım
Toz kaçaksız
Akışkanlaştırma
Proses Otomasyonu
Proses Otomasyonu