Pnömatik Taşıma
Vakum Taşıma

İnce toz malzemlerde de yüksek performans taşıma...

VAKUM TAŞIMA SİSTEMLERİ

Düzlem Proses vakum taşıma sistemleri, endüstrinin birçok alanında kullanılan diğer vakumlu emicilerden çok farklıdır. Vakumlu emiciler düşük kapasiteli, kısa mesafeli ve çoğunlukla çok ince toz olmayan, granül yapıdaki malzemelerin taşınması amacıyla kullanılır. Bu uygulamalar göreceli olarak kolay ve basittir. Gerçekleştirdiğimiz projeler iri taneli toz malzemelerin yanında 1 mikron tane boyutundaki tozların da aynı performansta taşınabildiği uygulamaları içermektedir. Kullandığımız özel blower ve filtre sistemleri sayesinde daha ağır hizmet ve yüksek performansta vakum taşıma işlemlerinde başarı sağlamaktayız.

Vakum taşıma sistemlerinde ürün bunker, silo veya bigbag ünitelerinden çekilip üretim hakkındaki beslenecek diğer makinelere taşınmaktadır. Merkezi Besleme Sistemi olarak tek noktadan çekilip birden fazla extruder, enjeksiyon vb... makineye dağıtım yapılabileceği gibi; Tartılı Vakum Siklonu olarak da birden fazla noktadan tek bir miksere dozajlama ekipmanı olarak da kullanılabilir. Düzlem Proses'in uyguladığı özel teknikler sayesinde bu tartım son derece hassas bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

 

Çalışma Prensibi ve Sistemin Avantajları

Vakum taşıma sistemlerinde malzeme, sistemin taşınacak hedef tarafında bulunan bir vakum blower ile çekilir. Ürünün boşaldığı tarafta bulunan rotary valf (air lock), venturi veya emiş nozulu gibi ekipmanlar ile dökme malzeme boru hattına iletilir. Blowerin yarattığı vakumun gücüyle çekilmek istenen hedef noktaya taşınır. Taşınan malzeme hedef noktada vulunan siklon (vacuum receiver) ünitesine birikirken, bu yapıya entegre olan özel filtre sistemi sayesinde tozuma olmadan temiz hava dışarı atılır. Filtre tasarımı taşınacak malzemenin özelliklerine bağlı olarak, jet pulse filtrelerden basit filtre kartuşlarına kadar çeşitlilik gösterir.   

- İnce taneli tozlar ve granüller de dahil olmak üzere tüm dökme hammaddeler için uygundur.

-  Kısa mesafeli uygulamaların yanında 50 metreye kadar mesafelerde de maksimum verim sağlar.

-  Proses kalitesini artıran hat üstü elek, manyetik seperatör gibi ekipman montajı için uygundur.

- Mikser beslemede kullanma amaçlı, reçete üretimine uygun tartım sistemi adapte edilebilir.

- Volümetrik veya gravimetrik besleyicilerin dolum bunkerlerinin beslenmesi amaçlı kullanılabilir.